ul. Konstytucji 3 Maja 12, 58-540 Karpacz 612-224-524 recepcja@palac-debowy.pl

Prawdziwa historia cukierków

Rzekomo cukierki przeznaczone są tylko i wyłącznie dla najmłodszych konsumentów  dzieci. Ten niezwykle pyszny produkt cukierniczy wykonany ze stężonego roztworu cukru,
o niezliczonej liczbie smaków i kolorów, mówi sam za siebie. Nam dorosłym już nie wypada, bo albo nie pozwala nam na to zdrowie albo po prostu z zasady staramy się nie jeść cukierków, bo dieta. Musimy jednak pamiętać, że dorośli to tak naprawdę dzieci, tylko, że przeterminowane. I chociaż się zarzekamy, że nie,  to i tak zajadamy się słodyczami.

Pierwsze cukierki

Pierwsze cukierkowe łakocie powstały już ponad cztery tysiące lat temu,

w starożytnym Egipcie. Mimo, iż nie znano jeszcze cukru, wyprodukowanie cukierków dla egipskiej nacji nie stanowiło większego problemu. Przygotowywano słodycze ze wszystkich dostępnych surowców takich jak: miód, daktyle, figi, migdały i słodkie ziarna chleba świętojańskiego.

Starożytni Rzymianie z kolei mieli własne pomysły na słodkości. Przygotowywali je
z gotowanych orzechów, połączonych z miodem i sezamem. Dość popularne były również obtaczane w miodzie kwiaty i inne części roślin, takie jak np. łodygi.

Wieki średnie

W średniowieczu zajadano się już bardziej wyrafinowanymi przysmakami. Podawano m.in. galaretki z gruszek, róży, czy też jabłek, a także pigwy. Najcudowniejsze słodycze zajadano na dworze Konstantyna VII Porfirogenety, w Bizancjum. Serwowano również desery na bazie grzanego wina, do którego z czasem zaczęto dodawać owoce glazurowane
w miodzie lub cukrze. Jednakże wśród średniowiecznych smakoszy prym wiedli Włosi.

W średniowieczu uważano słodycze za lekarstwo. Niejednokrotnie przypisywano im właściwości prozdrowotne. W tamtych czasach mogłoby być to nawet uzasadnione, gdyż słodycze wówczas posiadały duże ilości przypraw oraz korzeni, które mogły rzeczywiście wpływać korzystnie na ludzkie organizmy.

Cukierki teraz

Cukierki stanowią doskonały „poprawiacz” humoru. Jednakże stosując je jako wspomniany „poprawiacz” humoru, można bardzo łatwo popaść w uzależnienie. Dzisiejsze cukierki posiadają w swoich składzie niezliczoną ilość pierwiastków chemicznych
i sztucznych barwników, ale jak to się mówi: „Wszystko jest dla ludzi”. Cukierki stanowią również doskonały prezent, zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych.