Narciarskie szaleństwo w Karpaczu

Karpacz od zawsze był ciekawym miejscem, ale ostatnimi czasy wyrosło tam tyle klubów, kompleksów narciarskich i innych atrakcji, że miasto śmiało może konkurować z alpejskimi kurortami. Co więcej, w promieniu 30 metrów powstały kolejne ośrodki narciarskie, zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Gwarantuje to, że, mimo rosnącej popularności Karkonoszy, na stokach nie będzie przesadnego tłoku i nie zmarnujemy połowy czasu, stojąc w kolejkach.


Największą atrakcją w okolicy pozostaje jak na razie Kompleks Narciarski Kopa, zlokalizowany na południe od Karpacza, na północnych zboczach głównego grzbietu Karkonoszy. Na Kompleks składa się szereg wyciągów i nartostrad, spośród których głównym jest Zbyszek, wspomagany przez sześć innych wyciągów. Przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego bierze swój początek dość trudna nartostrada o nazwie Liczyrzepa.

Dla mniej zaawansowanych narciarzy polecana jest średnio trudna nartostrada Złotówka, zaczynająca się przy schronisku Strzecha Akademicka na Hali Złotówka,która w dolnej części łączy sę ze wspomnianą Liczyrzepą. Początkującym narciarzom dedykowana jest łatwa nartostrada o nazwie Jan, zajmująca środkową część zbocza Kopy. 

 

Oprócz nartostrad na Kopie, w Karpaczu i najbliższych okolicach istnieje również kilkanaście innych, mniejszych stoków narciarskich. Z pewnością godnym polecenia jest stok Kolorowa, usytuowany na północnych zboczach Pohulanki. Narciarze mają tu do dyspozycji dwa wyciągi, zaś stok jest w razie potrzeby dośnieżany i oświetlany.

 

Warto również odwiedzić stoki na zboczach Garbu, w okolicy Hotelu Karkonosze. Stoki są dośnieżane  oświetlone, a na amatorów białego szaleństwa oczekuje tu kilka wyciągów i rynna snowboardowa.

Poza tym, wyciągi narciarskie zainstalowano również w okolicy ul. Karkonoskiej i Linowej oraz przy Kruczych Skałach. Jedną z najnowszych inwestycji jest wyciąg „biały Jar”, wyposażony w 6 – osobowa kanapę i trzy trasy zjazdowe.


Okolice Karpacza oferują także wymarzone warunki dla uprawiania narciarstwa biegowego oraz skoków. W Karpaczu Górnym, w niedalekiej okolicy Przełęczy pod Czołem, wytyczono narciarską trasę biegową o długości 2,5k m.

Ponadto, przy drodze do wyciągu krzesełkowego, tuż powyżej Białego Jaru, znajduje skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza o wdzięcznej nazwie Orlinek. Pierwsza skocznia powstała tu już w 1912 roku, zaś obecna przeszła gruntowną modernizację w 2000 roku. Punkt konstrukcyjny Orlinka wynosi 85 metrów, chociaż pewnemu Polakowi udało się osiągnąć wynik 94,5 m;  tajemniczym skoczkiem jest oczywiście Adam Małysz.

Na koniec nieco statystyki: w Kompleksie Narciarskim Kopa funkcjonuje sześć wyciągów, z których najdłuższym (2229 m) jest Zbyszek. Jest to wyciąg krzesełkowy jednoosobowy, więc jego przepustowość wynosi zaledwie 600 osób na godzinę, za to widoki są niezapomniane ze względu na dużą (ponad 500m) różnice wzniesień.

Największą przepustowość natomiast wyciągi Liczykrupa (1400 osób/godzinę), choć tu różnica wzniesień to zaledwie 124 metry.

Najdłuższą, a jednocześnie najtrudniejszą nartostradą jest Liczyrzepa,jest ona jednak polecana zaawansowanym, dorosłym narciarzom. Średnio zaawansowanym z pewnością przypadnie do gustu niemal równie długa, ale znacznie łagodniejsza Złotówka, zaś początkującym i dzieciom – łatwa i krótka trasa Jan.

 

 

Powiązane artykuły

O nas

Wszystko co najlepsze w Karpaczu znajdziesz u nas! Zapraszamy do naszej bazy noclegowej oraz do korzystania z wielu atrakcji zimowych i nie tylko!

Kontakt

Telefon: 634 283 120
E-mail: kontakt@hotel-aviator.pl
 

Jak do nas dotrzeć?

Polecamy