Jak tanio spędzić urlop w Karpaczu?
27 sierpnia 2015Jakoś tak się składa, że albo mamy pieniądze, albo mamy czas - zdecydowanie rzadziej natomiast występuje sytuacja, kiedy to dysponujemy jednym i drugim. Skoro są wakacje, można założyć, że czas akurat mamy. A fundusze? Cóż, tu bywa różnie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy da się tanio i przyjemnie spędzić urlop. A ponieważ lubimy odkrywać miejsca nieoczywiste, acz urokliwe, ominiemy szerokim łukiem oklepane ośrodki dla wakacyjnej stonki i sprawdzimy, jak ciekawie i bez ogłaszania upadłości spędzić urlop w Karkonoszach, a konkretnie – w Karpaczu.
Podczas każdych wakacji, największym wydatkiem (może poza mandatami za zdjęcia z fotoradarów) jest zakwaterowanie. Na ile można i na ile warto tu oszczędzić, musimy odpowiedzieć sobie sami – wraz z komfortem wzrasta oczywiście cena, ale również nadzieja, że pościel będzie zmieniona a pokoje czyste. Spośród dostępnych w Karpaczu i okolicach opcji najbardziej optymalnym wyborem wydaje się kwatera prywatna – jest to rozwiązanie oferujące najbardziej korzystny stosunek jakości do ceny, szczególnie jeśli gospodarze oferują atrakcje dodatkowe, jak choćby miejsce na grilla czy możliwość skosztowania lokalnych przysmaków.
A'propos przysmaków – kolejnym poważnym wydatkiem jest wyżywienie. Co prawda, w domu również trzeba jeść, tam mamy jednak sprawdzone miejsca, gdzie kupujemy produkty o odpowiadającej nam jakości i cenie, po czym samodzielnie coś z nich pichcimy.
W samym Karpaczu zazwyczaj śniadanie wliczone jest w cenę pobytu. Pozostaje więc kwestia pozostałych posiłków, a więc obiadów i kolacji, a także przekąsek. W wysokim sezonie, czyli w wakacje oraz w czasie świąt i ferii zimowych, za jeden ciepły posiłek w typie obiadokolacji musimy zapłacić kwotę ok. 50 zł.
Alternatywą dla stołowania się w restauracjach jest zamówienie wyżywienia u gospodarzy.
Jeśli nawet nie posiadają wyżywienia w swojej ofercie, zawsze można zapytać ich co sądzą o sąsiednich obiektach - z reguły będą mogli służyć nam radą. Nieocenioną kopalnią wiedzy na ten temat pozostaje również Internet i różnego rodzaju fora dyskusyjne. Zawsze też można spróbować zaoszczędzić i wynająć pokój z dostępem do kuchni, dzięki czemu przynajmniej część posiłków będziemy mogli przygotować samodzielnie.
Poważnym wydatkiem są również koszty transportu. Karpacz jest miastem rozległym, a właściwie – długim, co powoduje, że dotarcie do interesujących nas miejsc zajmuje sporo czasu. Co więcej, niekiedy mamy do pokonania odcinki, gdzie w mało komfortowy sposób idziemy skrajem ulicy. Korzystają z tego lokalne firmy transportowe, które w sezonie mogą liczyć na prawdziwe żniwa. Można oczywiście przemieszczać się własnym samochodem, wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami – po pierwsze, ktoś musi zrezygnować z alkoholu, a po drugie, znalezienie wolnego miejsca na parkingu nie jest rzeczą prostą –jest za to kosztowną, bowiem za godzinę parkowania zapłacimy od 10 PLN wzwyż. Jakie jest więc wyjście z tej sytuacji? Po pierwsze, warto poszukać dobrze ukrytych bezpłatnych parkingów w centrum (owszem, są takie – np. w okolicy restauracji Śnieżka, za postojem taksówek oraz niedaleko Urzędu Miasta). Po drugie – należy wzorować się na tubylcach, którzy przecież jakoś się przemieszczają. Sekret ich sukcesu tkwi w dokładnym poznaniu topografii miasta, a więc licznych skrótów oraz przejść, które pozwalają szybko przemieszczać się na własnych nogach, bez dodatkowych kosztów oraz narażania się na wędrowanie skrajem jezdni.