ul. Konstytucji 3 Maja 12, 58-540 Karpacz 612-224-524 kontakt@palac-debowy.pl

Chrzest i chrzciny dziecka

Dla każdego rodzica, maluch jest najważniejszy. Zawsze chcą oni dla niego jak najlepiej, aby miało wszystko czego potrzebuje, czuło się bezpiecznie, szczęśliwe i kochało swoich opiekunów. Częściowo, to bezpieczeństwo i szczęście chcą mu oni zapewnić poprzez nawiązanie więzi z Kościołem. W jaki sposób się to odbywa? Oczywiście, podczas pierwszej wizyty czyli chrztu. Jeśli tylko rodzice są wierzący, to zanoszą swojego malucha do kapłana, aby ten ofiarował go Bogu.

Jednak przed chrztem pojawia się wiele pytań typu: jakie dokumenty trzeba złożyć, koggo wybrać na Matkę i Ojca Chrzestnych, jak ubrać maluszka oraz jak zorganizować późniejszą uroczystość. Z racji, że jest to bardzo wyjątkowy dzień, zarówno dla maluszka jak i rodziców, powinien być wyjątkowy i dokładnie przygotowany. Zwykle gościmy n nim sporą liczbę osób począwszy od kuzynek, po najbliższą rodzinę. Przygotowania mogą nam przypominać wesele, tyle, że zamiast Pary Młodej mamy ochrzczonego maluszka w wózku. Musimy jednak wiedzieć jak takie przyjęcie zorganizować aby maluch się nie stresował kiedy będzie przekładany z rąk do rąk. Jak to wszystko opanować?

Kiedy? Co potrzebne? Kto na Ojca i Matkę Chrzestnych?

W przypadku wyboru daty do orzeczenia malucha, nie będziemy mieć kłopotu. O tym fakcie należy tylko poinformować parafię około 3 tygodnie wcześniej. To kiedy dziecko chrzcić, jest decyzją rodziców. Jednak najczęściej, sakrament odbywa się kiedy maluch ma 3 lub 4 miesiące. Zdarzają się także przypadku po miesiącu czy nawet roku. Wszystko zależy od tego jak zdecydują rodzice.

Potrzebujesz jednak dokumenty, które musisz przedstawić kościołowi. Są to: akt urodzenia malca, akt ślubu rodziców, potwierdzenie przestąpienia rodziców do spowiedzi oraz wszelkich danych rodziców chrzestnych. Są także takie parafie, które organizują spotkani oraz kursy dla rodziców.

A co z rodzicami chrzestnymi? Nad tą kwestią dobrze jest pomyśleć wcześniej. Wpierw lepiej jest sprawdzić czy rodzeństwo nie ma już kilku chrześniaków lub też mieszka za granica lub najczęściej tam przebywa. Nie musimy konieczne do tej roli wybierać naszego rodzeństwa. Możesz równie dobrze wybrać kuzynostwo. Jednak muszą oni spełniać pewne warunki: być członkami kościoła, mieć ukończone 16 lat i być po bierzmowaniu, być świadomym tego, że jego zadaniem jest niesienie pomocy dziecku oraz wychowywaniu go w wierze i wyznaniu.